1  در هنگام بروز درد قلبی، که معمولا در حال فعالیت و یا استرس به سراغتان می آید، بلافاصله دست از کار بکشید و آرام بنشینید. استراحت، اولین قدمی است که باید برای تسکین دردتان بردارید.

 2  از قرص زیر زبانی (نیتروگلیسیرین) استفاده کنید. اگر پس از 5 دقیقه، دردتان تسکین پیدا نکرد، مجددا باید یک قرص زیر زبانتان بگذارید. این کار را تا 3 بار می شود تکرار کرد اما اگر پس از به کار بردن 3 قرص زیرزبانی در فواصل مناسب، باز هم دردتان از بین نرفت، باید بلافاصله به یکی از مراکز اورژانس مراجعه کنید.

 3  در مواردی نظیر استحمام، مقاربت و یا بعد از خوردن غذاهای سنگین، بهتر است که به طور پیشگیرانه از قرص زیر زبانی استفاده کنید.

 4  قرص زیر زبانی خود را در معرض نور و حرارت و رطوبت قرار ندهید چرا که در این صورت، خیلی زود فاسد می شود و خاصیت درمانی اش را از دست می دهد. اگر از نیتروگلیسیرین استفاده کردید و مزه تند این دارو را در زیر زبانتان حس نکردید، بدانید که احتمالا داروی شما خراب شده و خاصیتش را از دست داده است.

 5  حتی الامکان قرص زیرزبانی را در وضعیت ایستاده مصرف نکنید چرا که به دلیل افت ناگهانی فشارخون، خطر سقوط ناگهانی وجود دارد. بهتر است که در وضعیت نشسته یا خوابیده از این قرص استفاده کنید.

 6  اگر اضافه وزن دارید، بهتر است با مراجعه به پزشک یا متخصص تغذیه، یک برنامه غذایی مناسب دریافت کنید و هرچه زودتر، فکری به حال کاهش وزنتان بکنید.

 عوامل خطرساز بیماری های قلبی را هرچه زودتر تدبیرکنید. مانند سیگارکشیدن، فشارخون، چربی خون بالا، دیابت.

 وقتی که درد قفسه سینه ندارید، خصوصا در اوایل صبح که هوا پاکیزه تر است، ترجیحا در محل هایی مانند پارک و اماکنی که از فضای سبز برخوردارند، پیاده روی کنید. کم کم اگر دیدید که با این پیاده روی مختصر، مشکلی برایتان ایجاد نمی شود و تحملش را دارید، زمان پیاده رویتان را افزایش دهید یا به دویدن سبک بپردازید.

 هنگام راه رفتن و به ویژه موقع بالارفتن از پله ها نباید باری بیش از یک کیلوگرم را حمل کنید.

10  پرهیز از عصبانیت و استرس های روحی، بسیار مهم است و حتی می توانید برای افزایش آسودگی خاطر و دور شدن از عصبانیت های بی مورد، از داروهای آرامبخش کمک بگیرید